سوالات متداول

محله های شهرک خاوران تبریز

محله ها ی شهرک خاوران به طور کلی خاوران مرکزی در نظر بگیریم به دو دسته خاوران و اذران تقسیم می شود

محله اذران به پنج محله تقسیم می شود محله اول علوم پزشکی یک ومحله دوم علوم پزشکیه دو و محله سوم تبلییغات یک و محله

چهارم تبلیغات دو می باشد و محله پنج کارکنان دولت می باشد.

که بر اساس مرغوببت

1- خاوران

2- علوم پزشکی یک و کارکنان دولت

3-علوم پزشکی 2

4-تبلیغات یک بعد تبلیغات 2

شهرک خاوران!!!موج های آبی شهرک خاوران

  • دنیای موج خاوران دومین پارک ابی در حال احداث تبریز

به گزارش روابط عمومی شهرداری منطقه 9 به نقل از شهریار نیوز، این مجموعه تفریحی و اقامتی عظیم، در زمینی به مساحت 4 هکتار در شهرک خاوران است که شامل پارک آبی، مسجد آبی ، هتل و بسیاری از امکانات فرهنگی و تفریحی دیگر است. پارک آبی ، در زیربنای به وسعت 30 هزار متر مربع، بزرگترین طرح مجموعه موج های خاوران است که به صورت سرپوشيده و كاملا مدرن در حال احداث است. پروژه ی پارک آبی، در چند ماه گذشته با تاکید شهردار ، سرعت عملیاتی شدن آن شدت یافته و برای تکمیل نهایی آن بالغ بر 120 میلیارد تومان اعتبار اختصاص یافته است. پیش بینی می شود تا سال 2018  احداث پارک آبی خاوران به بهره برداری برسد. خرید دستگاه ها و سرسره های آبی متنوع و بی نظیر از شرکتwhite water  کانادا این پارک را تبدیل به یکی از بی نظیر ترین پارکهای آبی خاورمیانه می کند. شایان ذکر است؛  در ساخت این مجموعه کم نظیر از شرکت بین المللی آبی white water  کانادا به عنوان مشاور طرح استفاده شده است که طبق استانداردهای  مقرر این شرکت، می بایست طبقه زیر زمین به قسمت تاسیسات پارک آبی تخصیص یابد تا خدمات و تعمیرات احتمالی فورا و بدون حضور تعمیر کاران در داخل مجموعه انجام شود . گفتنی است؛ در فازهاي تكميلي اين پروژه امكانات و زيرساخت هايي چون هتل 5 ستاره با زیربنای 28 هزار متر مربع، مراكز متعدد خريد ، تالارها و سالن هاي همايش ، سينماي 6 بعدي ، رستوران ، كافي شاپ ، تالارهاي عروسي، كتابخانه، شهربازی سرپوشیده و پیستهای کارتینگ و پاتیناز و پیست اسب سواری، سالنهاي متعدد ورزشي، اسنو پارک، مسجد آبی و ديگر امكانات رفاهي و تفريحي پيش بيني شده است. در کنار این پارک آبی، مسجد آبی نیز احداث خواهد شد که این مسجد به عنوان نماد تبریز و فیروزه جهان اسلام مطرح است . هدف احداث این مسجد آبی تبدیل شدن آن به نماد تبریز و برگزاری اجلاس و گردهمایی های کشور های اسلامی در این مسجد می باشد که ۱۴ ستون به عنوان نماد ۱۴ معصوم در این مسجد آبی احداث خواهد شد. طرح مسجد آبی به عنوان نخستین مسجد آبی جهان با کلیت ۹۰ درصد آب در بخش های مختلفی مانند نما، مناره‌ها، گنبد، دیوارها، پله‌ها و دیگر بخش‌های معماری آن می باشد. این مسجد بدون ستون بوده و اولین مسجد بدون ستون جهان میباشد  که به احترام ۱۴ معصوم  ۱۴ تا رواق دور تا دور مسجد واقع خواهند شد.

تجاری های معروف به تجاری های لشگر شهرک خاوران

این تجاری ها به صورت 11 و 25 سهم می باشد که هر سهم به صورت تقریبا یک متر می باشد و 700 الی 800 نفر سهام دار می باشند.

وضعیت و جایگاه قطعات مسکونی و تجاری

توضیح لازم به ذکر این که همان طور که در نقشه خاوران میتوانید ببینید قطعات مسکونی رنگ زرد و تجاری رنگ قرمز می باشد و به هیچ مغازه یا تجاری زیر قطعات و ساختمان های مسکونی اجازه ساختن ندارن. قطعه تجاری یا همان مغازه ها جایگاه مخصوص خود را دارا هستند…

 

مساحت قطعات در شهرک خاوران …

خرد شدن قطعات مسکونی به مساحت های 100 تا 150 متر و … ،  و به تبع آن افزایش تراکم جمعیتی از جمله مسائل و مشکلات عمده شهرسازی در بافت پر محسوب می شود. خاطر نشان می سازد، حداقل مساحت قطعات مسکونی در کلیت شهر خاوران در حدود 330 متر مربع و بیشتر در نظر گرفته شده است.

به مفهومی دیگر به جز چند مورد استثناء، تمامی مساحت قطعات مسکونی بر اساس نقشه مصوب شهرک خاوران، بیش از 330 متر مربع بوده است.

این مهم علاوه بر متناسب نمودن تراکم جمعیتی ، خدمات رسانی و توزیع زیر ساخت های شهری را میسور ساخته و موجب مرغوبیت و رفاه عمومی شهروندان ساکن در شهرک خاوران می گردد.

بررسی موقعیت جغرافیایی شهرک خاوران :

این شهرک در قالب شهرداری منطقه 9 تبریز، بعنوان شرقی ترین شهرک مسکونی کلانشهر تبریز و نزدیکترین محدوده شهری تبریز به شهر باسمنج و ییلاقات دره هروی و بیرق می باشد. شهرک خاوران از طرف شمال به محور ارتباطی تبریز – باسمنج، از طرف جنوب به تپه های ناهموار منطقه و نیز اراضی زراعی در قسمت های شمالی روستاهای شاد آباد علیا و زرنق، از طرف شرق به جاده روستایی زرنق و از طرف غرب به اتوبان شهید کسائی منتهی می شود.

این شهرک به مساحت 800 هکتار، به منظور اسکان 150 هزار نفر  طراحی شده است.

عرض شبکه معابر و خیابان ها در شهرک خاوران

  • عرض شبکه معابر در خاوران.

حداقل عرض در کلیت شهرک خاوران 12 متر می باشد. به بیانی دیگر تمامی معابر موجود در شهرک خاوران بیش از 12 متر می باشد.
به طوریکه کریدورهای اصلی شبکه معابر با عرض 35 متر وظیفه جمع و پخش کننده حرکت سواره در شهرک را ایفاد می نماید. همچنین وجود رینگ 65 متری ، بیشتر نقش حرکت سواره و تسریع در دسترسی سواره را مورد توجه قرار داده است.

فاز دو شهرک خاوران

فاز دو شهرک خاوران که متراژ هر قرارداد 190 متر مربع می باشد . و قابل استعلام به صورت شفاهی از شهرداری منطقه 9 می باشد 

فاز دو شهرک خاوران دو نمونه وجود دارد

 1- فاز دو جدید که تاریخ مصالحه نامه از سال 1395 به بالا می باشد.

2- فاز دو قدیم که تاریخ مصالحه نامه از سال 1395 به پایین می باشد.

در ضمن فاز دو در دو محدوده زمین در دست شهرداری دارد که یکی بالای راه گاز است یکی پایین راه گاز

جدول تراکم شهرک خاوران:

توضیح کلی این که در شهرک خاوران قطعات به گونه ای است که به طور مثال با توجه به متراژ هر قطعه هر شخص تعداد معینی طبقه میتواند بسازد و کم و زیاد ساختن طبقات طبق جدول تراکم میباشد.